Lewica podjęła kolejne kroki ws. projektu obywatelskiego dotyczącego "Renty wdowiej" i pakietu "Bezpieczny Senior".
LIPSKO
Tym razem 31 stycznia 2023 roku przedstawiciele Lewicy: Arkadiusz Iwaniak, pełnomocnik komitetu Obywatelskiego zbierającego podpisy pod projektem ustawy, wprowadzającej tzw. rente wdowią, poseł na Sejm ix Kadencji, Daniel Oliszewski, Sekretarz Rady Mazowieckiej Nowej Lewicy, Przewodniczący Nowej Lewicy w Radomiu, Waldemar Kaczmarski, wiceprzewodniczący Nowej Lewicy w Radomiu, Patryk Fajdek, Bogdan Barszczyński oraz Ewa Barszczyńska, odwiedzili targowisko w Lipsku, gdzie rozdawano gazety " Głos Lewicy"i zbierano podpisy na listach dotyczących projektu renty wdowiej.
Pomimo niesprzyjającej pogody mieszkańcy Lipska i okolic chętnie przyjmowali prasę Lewicy, jak również składali swe podpisy pod projektem. Podczas spotkań z mieszkańcami Lipska przeprowadzono szereg rozmów na tematy projektu ustawy o rencie wdowiej i bieżącej sytuacji politycznej w kraju. Trzeba zaznaczyć, że rozmów tych przeprowadzono dość sporo, w trakcie których zgłoszono wiele propozycji i uwag dotyczących rosnących kosztów utrzymania, pogarszającej się sytuacji w opiece zdrowotnej i w innych dziedzinach. Należy podkreślić dość duże zainteresowanie działaniami i propozycjami Lewicy. Również podczas wizyty w Radomiu posejm na Sejm RP Arkadiusz Iwaniak odbył dyżur w biurze poselskim i przyjął interesantów.
Po południu z inicjatywy Romulada Kowaleczko, przewodniczącego Nowej Lewicy w powiecie lipskim, odbyło się posiedzenie rady powiatowej partii, w której udział wzięli: Poseł na Sejm RP Arkadiusz Iwaniak, współprzewodniczący Mazowieckiej Nowej Lewicy, Waldemar Kaczmarski, Patryk Fajdek (obaj wiceprzewodniczący Mazowieckiej Nowej Lewicy) oraz Daniel Oliszewski (sekretarz Mazowieckiej Nowej Lewicy). Podczas posiedzenia poruszono temat obywatelskiej inicjatywy "Renta wdowia", podsumowano dotychczasowe zaangażowanie lokalnych struktur w zbiórkę podpisów oraz poruszono kwestie nadchodzących wyborów parlamentarnych oraz samorządowych, podkreślając szczególną wagę tych wyborów dla Polski i konieczności odsunięcia PiSu od władzy.
RADOM
W czasie pobytu w Radomiu Arkadiusz Iwaniak udzielił wywiadów w lokalnych środkach masowego przekazu w Radomiu.
1. Poseł Arkadiusz Iwaniak , wiceprzewodniczący Nowej Lewicy był gościem programu KONTRAST w Telewizji ZEBRRA.TV.
Podczas rozmowy z redaktorem Marcinem Zielińskim poruszono między innymi temat projektu obywatelskiego "Renta Wdowia" oraz związanej z nim zbiórki podpisów pod w/w projektem. Rozmowa dotyczyła również powiatowego statusu Radomia. Rozmawiano też o możliwościach wspólnego startu opozycji w wyborach oraz możliwości utworzenia wspólnego rządu po wygranej opozycji w najbliższych wyborach parlamentarnych.
OBYWATELSKI PROJEKT RENTA WDOWIA:
Jak powiedział poseł Arkadiusz Iwaniak, dzisiaj jeździmy po ziemi radomskiej i zbieramy podpisy pod projektem obywatelskim pod nazwą "Renata Wdowia". W tych dniach podpisy będą zbierane w Pionkach oraz Lipsku, a wkrótce w Iłży i Białobrzegach. Zdecydowaliśmy się żeby to był projekt obywatelski, bo projekt obywatelski nie traci mocy wraz z zakończeniem kadencji i musi być rozpatrywany także w nowej kadencji. Do końca marca zbieramy podpisy, a następnie Pani Marszalek będzie miała 3 miesiące, aby do końca czerwca rozpocząć procedowanie w Sejmie. Musimy zebrać minimum 100 000 podpisów.
Ten projekt jest bardzo oczekiwany. W zeszłym roku jeżdżąc po Polsce w trasie letniej Lewicy, z "Pakietem dla seniorów" otrzymaliśmy wiele informacji zwrotnej i głosów oczekiwania, dotyczących sytuacji wdów i wdowców emerytów. Ok 1,5 mln osób - wdów i wdowców, czeka na te zmiany. Dlaczego czekają ? Bo dzisiaj sytuacja finansowa się pogarsza. Po śmierci współmałżonka część kosztów stałych zostaje, a człowiek zostaje tylko z jednym świadczeniem. To jest projekt, którego nie robimy po to, aby wygrać wybory, robimy go po to, bo grupa emerytów to jest jedną ze słabszych grup, bo emerytury są dzisiaj bardzo niskie. To są zaszłości wieloletnie. Ten projekt będzie znacznie poprawiał sytuację emerytów i wspierał osoby w krytycznej sytuacji życiowej. Na pytanie o podobną inicjatywę PSL, poseł odpowiedział ,że różnica między projektem PSL a naszym jest taka, że nasz projekt jest, można go zobaczyć i przeczytać , a projektu PSL nikt nie widział, choć ich posłowie mówią o tym, ale gotowego projektu nie mają.
Nam zależy na tym, aby było to rozwiązanie systemowe, a nie chwilowe jak 13 -ta czy 14-ta emerytura, która może być, a może nie być w zależności od widzimisię rządzących . Wszyscy którzy będą chcieli nad naszym projektem pracować mogą się włączyć, będziemy współpracować z każdym. Jesteśmy otwarci na współpracę, bo nam zależy na załatwieniu sprawy emerytów. Jeśli to będzie na korzyść emerytów , jesteśmy otwarci na dyskusje i współpracę. My ten projekt szeroko konsultowaliśmy ze środowiskami emerytów i rencistów, OPZZ, a także innymi organizacjami. Pracujemy, jeździmy, rozmawiamy z ludźmi na otwartych spotkaniach , bo zależy nam, aby zebrać jak najwięcej podpisów.
Z tego projektu będą mogły skorzystać także osoby, które są już obecnie wdowcami, bo działa on także wstecz. Skierowany jest do emerytów i rencistów nie tylko ZUS, ale także KRUS , nauczycieli i mundurowych. Limit górny to 3 średnie miesięczne emerytury czyli ok. 8000 zł brutto. To jest dobry projekt systemowy i mamy nadzieję, że szybko wejdzie w życie.
RADOM A PODZIAŁ ADMINISTRACYJNY:
Nowa Lewica w Radomiu od lat podnosi kwestię podziału administracyjnego. Uważam, że Radom został skrzywdzony reformą admiracyjną, w wyniku której został zdegradowany do roli miasta powiatowego, podobnie jak Płock, z którego się poseł wywodzi. Województwo mazowieckie jest ogromne, a są w Polsce województwa chociażby wielkości okręgu radomskiego, jak choćby lubuskie. Trzeba by spojrzeć na cały kontekst z szerszej perspektywy. Przebywając często w Radomiu słyszę ,że Płock ma lepiej bo ma Marszałka z Płocka. Rzeczywiście my sobie w Płocku chwalimy, że mamy Marszałka. My jako Lewica jakiś czas temu zgłosiliśmy projekt powrotu do dawnego podziału na 49 województw., ale to nie musi być akurat 49 województw. To by naprawdę nadało rangę miastu i pomogło w sprawiedliwym podziale środków, które byłoby łatwiej dzielić. Bo tak naprawdę województwo mazowieckie to ogromny teren, ciekawy, ale też niespójny. To ogromny ośrodek. Radom jako drugie miasto na Mazowszu ma ambicje, którym się nie dziwę i powinniśmy nad tym się pochylić i wypadało by coś z tym zrobić, powinni mieszkańcy się o to starać . Trzeba na ten kontekst spojrzeć nieco szerzej niż przez sam kontekst Radomia, ale trzeba też się zastanowić czy dzisiaj to dobry czas na takie zmiany, które są bardzo kosztowne. Na pytanie kiedy będzie właściwy moment, aby podjąć ten temat poseł odpowiedział ze tutaj musimy spojrzeć na szerszy kontekst, może powiaty trzeba był było inaczej podzielić .Warto się zastanowić czy taki podział administracyjny na gminę, powiat, województwo, a także czy dobrze są przydzielone kompetencje Wojewody czy Marszałka. To wszystko jest do dyskusji. Z perspektywy mieszkańca chodzi o to, aby wszystko dobrze funkcjonowało, dlatego szeroko trzeba na to spojrzeć.
WSPÓLNA LISTA OPOZYCJI DEMOKRATYCZNEJ W WYBORACH :
Chcemy wystartować w wyborach na wspólnej liście opozycji demokratycznej, powiedział w dalszej części wywiadu Arkadiusz Iwaniak. Rozmowy trwają, jeszcze niczego nie możemy przekreślić. Tych decyzji się tak łatwo nie podejmuje. Jeśli razem mamy iść do wyborów to po to aby odsunąć PiS od władzy. Musimy przeanalizować przy jakim wariancie uzyskamy najlepszy wynik jako opozycja. Jeśli chodzi o Senat to mamy już zawarte porozumienie PAKT SENACKI i będziemy wystawiać wspólnego kandydata. Jesteśmy dogadani też , że nie będzie przejść z jednej do drugiej partii. Są już powołane zespoły, które wypracowują to jakie działania podejmiemy po wyborach.
My jako Lewica jesteśmy za tym, żeby wystartować razem na jednej liście. Polska 2050 i PSL mają inne zdanie, ale my to szanujemy, ale najważniejsze jest czy będziemy w stanie wspólnie rządzić Polską .Jeśli nie uda się iść na jednej liście opozycji wtedy chcemy wystartować na wspólnej liście lewicowej. Dzisiaj będziemy rozmawiać o tych tematach wyborczych na spotkaniach otwartych w Pionkach, Radomiu, Lipsku.
Całość romowy do wysłuchania i obejrzenia → TUTAJ
2. Gościem Łukasza Kościelniaka w Radio Rekord i Telewizji Dami był poseł Nowej Lewicy Arkadiusz Iwaniak.
Rozmowa dotyczyła projektu obywatelskiego "Renta wdowia" oraz zbierania podpisów pod tym projektem przez Lewicę. Ponadto poruszono temat podziału administracyjnego, w wyniku którego Radom stracił status miasta wojewódzkiego. Padło także pytanie dlaczego Lewica nie ma żadnego przedstawiciela w obecnej Radzie Miejskiej w Radomiu. Odpowiadając na pierwsze pytanie o zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem „Renta Wdowia” , poseł wyjaśnił , że działacze Lewicy jeżdżą po całej Polsce, spotkając się na spotkaniach otwartych, targowiskach , nie chowając się za organami policji i rozmawiają z ludźmi o najważniejszych tematach. Zbieramy podpisy pod projektem obywatelskim Ustawy pod nazwą "Renta Wdowia" , na którą czeka ok 1,5 miliona wdów i wdowców. Chcemy zebrać podpisy do końca marca, tak by Pani Marszałek Sejmu musiała poddać projekt pod obrady Sejmu do końca czerwca . Nawet jeśli Pani Marszałek nie skieruje go pod obrady, to projekt ten , jako obywatelski, musi być poddany pod obrady Sejmu w następnej kadencji .W chwili obecnej Lewica zebrała ok 1/5 podpisów, ale też zbiera je oprócz nas ponad 30 innych organizacji . Musimy do końca marca zebrać 100 000 podpisów.
Na pytanie o podobny projekt autorstwa PSL, poseł powiedział, że zarówno PSL jak i PO mówią o swoich projektach, ale ich nie ma. Posłowie PSL mówią o projekcie ale gotowego projektu nie mają. O podobnym rozwiązaniu mówi PO, ale nasz projekt był już raz złożony w 2015r., w trochę zmienionej formie przez posłankę Bańkowską, ale PSL i PO odrzuciły wówczas ten projekt. Na pytanie prowadzącego o wspólne, radomskie biuro poselskie posła oraz posłanki Anny Marii Żukowskiej z Nowej Lewicy, oraz z jakimi problemami zgłaszają się mieszkańcy podczas dyżurów poselskich , poseł poinformował , że mieszkańcy przychodzą w różnych ważnych dla nich sprawach życiowych. Są to sprawy mieszkaniowe, bezpieczeństwa ulic, wykluczenia komunikacyjnego, sprawy emerytalne służb mundurowych i wiele innych. Przekrój jest ogromy i jest tego sporo.
Zdaniem posła , jeśli chodzi o zbliżające się wybory, to pomysł na wybory w Radomiu jest taki sam jak i dla całej Polski . Najważniejsze sprawy dla Radomia to przygotowanie rozwiązań dla mieszkańców Radomia. Jeśli chodzi o zmianę podziału administracyjnego ,to miasta takie jak Radom, Płock, Ciechanów, Siedlce zostaliśmy zdegradowani do poziomu powiatu. Mimo, iż pochodzę z Płocka to widzę, że Radom otrzymuje mniej środków niż Płock. Ja to rozumiem, bo podział powinien być sprawiedliwy. Nie jestem przeciwny aby powrócić do dawnego podziału na 49 województw.
Kolejnym blokiem tematycznym były sprawy wyborów samorządowych . Przez głupie decyzje poprzednich władz partii, nie ma w Radzie Miejskiej miasta Radomia radnych z Lewicy, stwierdził poseł Iwaniak , odpowiadając na pytanie dlaczego nie ma w Radzie Miejskiej przedstawicieli Lewicy w Radomiu. Jeśli chodzi o liderów w Radomiu czy jest zbyt mało wyrazistych liderów w Radomiu , którzy mogli by porwać mieszkańców, poseł odpowiedział , że tak samo na całym Mazowszu są to też pojedyncze nazwiska. Dlatego dzisiaj musi odbywać się praca od podstaw, aby przybliżyć społeczeństwu tych liderów i tak się właśnie dzieje. Dzisiaj , kiedy zbieramy podpisy pod projektem ustawy, to wszyscy, którzy myślą poważnie o kandydowaniu na radnych z Lewicy, odwiedzają mieszkańców w ich mieszkaniach i zbierają podpisy we wszystkich okręgach wyborczych Radomia.
Już dzisiaj wiem, że Waldemar z Patrykiem podzieli prace tak, że we wszystkich i okręgach kandydaci zbierają podpisy pod projektem i tym samym jest okazja zapoznania się. Mniej medialności, ale ważna jest praca u podstaw. Musi być 2 -3 liderów, a reszta po prostu pracuje. Wierzę, że uda się do Rady Miejskiej wprowadzić przedstawicieli Lewicy. Taka sytuacja wynikła z głupoty poprzednich władz lewicy w Radomiu i start z obcych komitetów i to ,że wystartowaliśmy z ostatnich miejsc na czyjejś liście. To był poważny błąd . Więcej takich błędów nie popełnimy i jestem przekonany, że uda nam się wprowadzić naszych przedstawicieli do Rady Miejskiej w Radomiu w najbliższych wyborach samorządowych.
Może prezydentury w Radomiu nie wygramy, ale radnych będziemy mieli, stwierdził na koniec.
Całość romowy do wysłuchania → TUTAJ
IŁŻA
Dnia 1 lutego 2023r. odbyło się kolejne spotkanie wyjazdowe przedstawicieli Nowej Lewicy w Iłży.
Na miejscu obecni byli: Poseł na Sejm IX Kadencji Arkadiusz Iwaniak, Sekretarz Rady Mazowieckiej Nowej Lewicy Daniel Oliszewski, Bogdan Barszczyński, Ewa Barszczyńska, przedstawiciele Rady Powiatowej: Józef Bociarski, Zygmunt Imielski oraz członkowie Koła Nowej Lewicy w Iłży. Na spotkaniu z mieszkańcami Iłży rozdawano prasę Nowej Lewicy Głos Lewicy jak również zbierano podpisy na listach dotyczących projektu "Renty wdowiej".
Podczas spotkania mieszkańcy prowadzili rozmowy z posłem na Sejm Arkadiuszem Iwaniakiem. Rozmowy te dotyczyły głównie spraw związanych z bezpieczeństwem seniorów, a w tym darmowych leków, opieki zdrowotnej i kosztów utrzymania( drożyzna, inflacja).
PIONKI
Tego samego dnia odbyło się spotkanie przedstawicieli Nowej Lewicy w Miejskim Ośrodku Kultury w Pionkach. Na spotkaniu poseł Arkadiusz Iwaniak przedstawiał założenia pakietu „Bezpieczny Senior” oraz założenia do projektu ustawy Nowej Lewicy dotyczącej " Renty wdowiej".Podczas spotkania pytano o szczegóły związane z projektem ustawy, w tym głównie ceny leków, emerytury i renty m.in. służb mundurowych. Dyskusja nie ominęła również projektu Ustawy o Sądzie Najwyższym, zachowaniu Lewicy w głosowaniu nad tym dokumentem, a także o zbliżających się wyborach do Sejmu i Senatu, a także samorządu oraz układaniu list wyborczych. Piotr Guza przewodniczący Koła Nowej Lewicy w Pionkach, podsumowując spotkanie zaproponował kolejne wizytę parlamentarzystów tym razem w sobotę na targu w Pionkach, gdzie będzie można przeprowadzić szeroką dyskusję nt. proponowanych przez Lewicę ustaw. W zebraniu uczestniczyli członkowie Koła Nowej Lewicy w Pionkach oraz Przewodniczący Rady Powiatu Józef Bociarski wraz z Sekretarzem Rady Mazowieckiej Nowej Lewicy Danielem Oliszewskim. Na miejscu obecni byli także Bogdan Barszczyński, Andrzej Luty oraz Ewa Barszczyńska.
Galeria zdjęć z targowiska w Lipsku:
[Opr. AL,Jolanta Luty,EB,PF]
Radom, dnia 03 lutego 2023r.